ЂУРЂЕВИЋ Повећање родитељског додатка највећа тековина нашег рада

Mинистарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, поручила је на крају своје радне посете општини Богатић да све морамо да учинимо да нам село опстане, јер будућност и опстанак Србије од тога зависи.

„Мачва, с обзиром на све карактеристике које има и потенцијале којима обилује, заиста пружа велике могућности, потребно је да их акцентујемо, да их искористимо, унапредимо и да створимо амбијент у којем ће људи овде имати готово све оно што имају у граду, а врло брзо и лако стизати до урбаних центара уколико је то потребно“, изјавила је Ђурђевић Стаменковски приликом презентације пројеката Министарства за бригу о породици и демографију у селу Глушци пред окупљеним грађанима и представницима локалне самоуправе.

Ђурђевић Стаменковски је захвалила представницима Министарства привреде и Министарства државне управе и локалне самоуправе што су се одазвали на њен позив и прихватили да у аутентичном мачванском амбијенту заједнички организују промоцију подршке женама које се баве предузетништвом и највећој тековини рада Министарства за бригу о породицу и демографију, а то је повећање родитељског додатка.

„Према садашњем плану, очекујемо да се 23. септембра у Народној Скупштини нађе измењена верзија Закона о финансијској подршци породицама са децом, да ће бити усвојена и да ће након ступања на снагу кренути  његова примена. Важна ствар, која може охрабрити све мајке које додатак од државе буду примале у месечним ратама, је да оне постају и додатно кредитно способне“, нагласила је Министар за бригу о породици.

Истакавши да је данас тешко очувати породицу на окупу и да је тешко младим људима да се определе да живе на селу, она је поручила, да би, уколико бисмо сагледали разлоге за и против, уочили да је много више оних за, „и, ако постоји нека дилема, ми смо као Министарство ту да помогнемо и код тих дилема да их некако охрабримо и да дамо разлог више да остану овде где су рођени и где су били њихови преци“.

„Између осталог, мислим да је јако добра мера подршке породицама у оквиру Закона о финансијској подршци породици са децом о додели новчаних средстава за изградњу куће и за куповину стана у већ постојећим стамбеним објектима, али овде ћу инсистирати, пре свега, на изградњи куће. Зато што је то нешто што је карактеристичније и присутније у сеоским срединама. Дакле, ми издвајамо до 20.000 евра за куповину прве некретнине и у питању је подршка брачним паровима са децом рођеном до годину дана уназад“, подсетила је она и позвала младе брачне парове да се пријаве на овај пројекат.

Ђурђевић Стаменковски је додала да ништа лепше не мирише од земље, нарочито оне од које се живи и да корен који пустимо на својој земљи нико не може да сасече.

„Када погледате историјат свих ових крајева схватићете да су они управо опстали јер су одатле црпели своју снагу, из тих вредности и из потребе да очувају своје огњиште. XXI век носи другачије изазове, то је век информација брзих протока, глобалних процеса и у XXI веку је тешко  очувати село зато што људи имају потребу  да буду на извору информација, али исто тако људска душа вапи за оним што једино село може да нам пружи, јер једино је сељак тај који је суверен, слободан, самосталан, зато што живи од свог рада, зато што има своју храну, зато што је окружен онима које воли и зато што му је породица на окупу“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.

Подели: