За породицу по твојој мери: Изазови планирања и формирања породице у савременом друштву

Министарство за бригу о породици и демографију и Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА) у Србији, уз подршку Сталне координаторке УН у Србији, обележили су данас Светски дан становништва у Конаку кнегиње Љубице у Београду, под слоганом „За породицу по твојој мери: изазови планирања и формирања породице у савременом друштву“.

Овогодишње обележавање Светског дана становништва усмерено је на кључне налазе најновијег Извештаја о стању становништва у свету. Кроз дискусију о изазовима које са собом носи формирање породице у свету који се убрзано мења учесници су заједно истакли важност стварања инклузивног и подстицајног окружења у којем сваки појединац има могућност да формира породицу према сопственим жељама.

Ослањајући се на академска истраживања и нове податке из УНФПА/ЈуГов анкете спроведене у 14 земаља – које заједно чине више од трећине глобалне популације – извештај открива да милиони људи у свету нису у могућности да остваре жељени број деце, а да их у томе спречавају финансијски притисци, несигурни услови рада, високи трошкови бриге о деци, неравномерна расподела кућних послова и обавеза, као и осећај несигурности због глобалних криза и  климатских промена. Извештај позива на промену перспективе – уместо питања „колико деце је потребно друштву“, у фокус ставља питање „да ли људи имају слободу и подршку да сами одлучују о родитељству?“.

Министарка за бригу о породици и демографију, Јелена Жарић Ковачевић истакла је посвећеност Владе Републике Србије унапређењу квалитета живота и приступа услугама, јачању подршке породицама и родитељима и стварању инклузивног амбијента за све генерације рекавши да је Министарство за бригу о породици и демографију увело низ подстицајних мера и да Србија тренунто има највећи родитељски додатак у овом делу Европе, као и да је недавно омогућено да се субвенција за куповину некретнине за мајке комбинује са повољним кредитима за младе. Најавила је и израду новог стратешког документа за породицу и демографију.

„Најновији извештај о стању становништва у свету нас подсећа на то да су право и слобода одлучивања о родитељству и планирању породице темељ модерног друштва и да је одговорност свих нас – доносиоца одлука, стручњака и заједнице – да створимо услове у којима ће сваки човек моћи да одлуке доноси слободно, информисано и у складу са сопственим вредностима. У центар државних подстицајних мера треба, дакле, да ставимо квалитет и темељне вредности: право на избор, слободу одлучивања, равноправност, мир, здраву животну средину, боље услове живота, солидарнију заједницу и хуманију заштиту. Један од важних потеза је и то што уз подршку Популационог фонда почињемо да радимо на изради националног стратешког документа у овој области”, изјавила је министарка Жарић Ковачевић.

,,Извештај о стању становништва у свету показује да се већина људи суочава са низом економских, друштвених и културолошких препрека приликом формирања породице према својој мери. Свака пета одрасла особа у свету верује да неће успети да оствари жељени број деце. У оквиру Програма демографске отпорности, Популациони фонд УН (УНФПА) у Србији заједно са партнерима, активно ради на унапређењу приступа здравственим и социјалним услугама, подршци породици и родитељству, јачању родне равноправности и промени друштвених норми. Србија се у многим аспектима показала као лидер у региону, од усвајања кључних стратешких докумената, попут Стратегије о активном и здравом старењу, до чињенице да је међу ретким земљама која има посебно министарство посвећено породици и демографији. Тиме је још једном показала своју посвећеност дугорочном и инклузивном приступу демографским променама“ изјавила је Борка Јеремић, шефица канцеларије Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА) у Србији.

Матилда Мордт, стална координаторка Уједињених нација у Србији, подсетила је на важност заједничких иницијатива које доприносе унапређењу квалитета живота, смањењу неједнакости и стварању подстицајног окружења за будуће родитеље и породице, у складу са националним развојним приоритетима и циљевима одрживог развоја.

„Демографски трендови нису само питање бројева – већ тога да људи могу да доносе одлуке о свом животу уз праве информације и подршку. У Србији, Уједињене нације сарађују са институцијама како би политике и системи били у складу са стварним потребама људи, омогућавајући свакоме да планира своју будућност слободно и достојанствено“, изјавила је Матилда Мордт.

Током интерактивног панела, учесници су разговарали о тренутним напорима али и о томе шта би се могло унапредити у различитим сегментима друштва, како би се одговорило на изазове које истиче глобални Извештај о стању становништва у свету, кроз политике које оснажују појединце да заснују породицу у складу са сопственим жељама. Панелисти су били г-дја Флор де Лис Васкес Муњос, Заменица амбасадора Мексика у Србији, која је поделила искуства Мексика у развоју политика подршке породици и промоције родне равноправности. Проф. др Мирјана Рашевић, дописна чланица Српске академије наука и уметности и председница Одбора за проучавање становништва указала је на најважније и најновије увиде из свог истраживачког рада о трендовима који данас утичу на одлуке о родитељству и формирању породице. Г-дин Ненад Ђурђевић, саветник председника Привредне коморе Србије објаснио је улогу приватног сектора у подршци равнотежи између пословног и породичног живота,  док је др Владимир Никитовић, управник Центра за демографска истраживања Института друштвених наука и председник Удружења демографа Србије, говорио како мушкарци доживљавају родитељство, партнерске односе и одлуке о формирању породице, као и о обрасцима понашања, препрекама и потенцијалима за њихову већу укљученост у породични живот. Истакнута је важност креирања политика које промовишу родну равноправност, флексибилне услова рада за запослене, веће укључивање мушкараца у родитељство и неплаћени рад.

Догађај је закључен заједничким осликавањем платна које симболизује колективну визију света у којем је свака породица по мери појединца.

Целокупан Извештај о стању становништва у свету доступан је на линку.

Подели: