Поводом обележавања 15 година од усвајања Ланзаротe конвенције Савета Европе о заштити деце од сексуалног искоришћавања и злостављања, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић учествовала је данас на Конференцији министара задужених за социјалну политику, породицу и права детета.
Конференција је окупила високе званичнике и представнике земаља из читаве Европе, а одржава се у циљу дубљег сагледавања досадашњих достигнућа, али и изазова и могућности за унапређење мера заштите деце од сексуалне експлоатације и злоупотребе. Реализује се у граду Валета, на иницијативу Малте, земље председавајуће Комитету министара Савета Европе.
Министарка Жарић Ковачевић истакла је да је Република Србија истински посвећена заштити права и безбедности сваког детета, у прилог чему говори и то да је Србија ову Конвенцију ратификовала већ 2010. године, препознајући је као темељни инструмент за унапређење система заштите.
Она је посебно указала на значај Ланзароте Комитета, који је у два круга мониторинга у Србији понудио препоруке за унапређење законодавства и праксе, наводећи да је већина препорука већ спроведена, док је рад на преосталим мерама у току.
Нагласивши да је Влада Републике Србије још 2011. године донела Општи протокол за заштиту деце од злостављања и занемаривања, којим се дефинише поступање свих надлежних институција, односно правосуђа, полиције, здравства, образовања, социјалне и породично-правне заштите, министарка је додала да је, пратећи међународне трендове и стандарде, у фебруару 2022. године усвојен и нови, унапређени протокол који одговара изазовима савременог друштва.
Говорећи о утицају савремених технологија на безбедност деце, министарка је истакла да се све већи број држава све више суочава са злоупотребом интернета и са развојем нових алата за манипулацију, заснованих на високим технолошким решењима и вештачкој интелигенцији. С тим у вези, навела је да су нове технологије донеле човечанству незамислив напредак, али су и отвориле нове путеве за злоупотребу деце.
“Вештачка интелигенција представља двострук изазов: она пружа нове могућности за заштиту, али и нове алате у рукама злостављача, што захтева хитну реакцију и нове приступе”, рекла је Жарић Ковачевић.
Овом приликом, она је указала и на значај сарадње са међународним партнерима, као што су Интерпол и Европол, као и учешће Србије у пројекту „Cyber SEE“, који повезује земље региона у борби против сајбер-криминала. Као резултат тог ангажмана, навела је, развијени су национални алати за превенцију дигиталног насиља и обучени су полицијски службеници и тужиоци широм земље.
„Национална онлајн платформа „Чувам те”, коју је успоставила Влада Републике Србије и у чијем раду учествује више ресора, функционише од пре две године. Циљ платформе је сузбијање свих облика насиља које укључује децу, али она садржи и делове који се односе на подршку родитељима, запосленима у образовању и медијима. Платформа представља јединствену тачку за хитну пријаву случајева насиља и праћење поступања по тим пријавама“, истакла је Жарић Ковачевић, и додала да је значајан корак учињен и успостављањем Националниг контакт центра за безбедност на интернету.
“Заиста је учињено много у протеклих 15 година, али ниједан успех не смемо сматрати коначним док год постоји иједно угрожено дете у региону. Србија и даље унапређује стандарде и максимално је посвећена решењима у домену заштите деце“, закључила је министарка Жарић Ковачевић.
На данашњој конференцији биће усвојена и заједничка Декларација о потврди Ланзаротe конвенције, као знак обновљене и одлучне посвећености превенцији и борби против сексуалне експлоатације и злостављања деце.